Threads sonunda geliştiricilere kapıyı açtı!

Meta, bugün Threads için API ’leri geliştiricilere açtığını duyurdu. Bu sayede geliştiriciler içerik yayımlayabilecek, kendi içeriklerini çekebilecek ve yanıt yönetim araçlarını devreye sokabilecekler. Bu, kullanıcıların belirli yanıtları gizleyip/göstermesine veya bu yanıtlarla etkileşime geçmesine olanak tanıyacak.

API sayesinde üçüncü taraf geliştiriciler, Threads üzerinde yeni deneyimler oluşturabilecekler

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, API’lerin geniş çapta kullanıma sunulduğunu ve yakında daha fazla kullanıcıya ulaşacağını belirtti. Threads mühendisi Jesse Chen, yeni API ile geliştiricilerin içerik yayımlayabileceğini, kendi içeriklerini çekebileceğini ve yanıt yönetim araçlarını devreye sokabileceğini söyledi.

Ayrıca, geliştiriciler medya ve hesap düzeyinde görüntüleme sayısı, beğeniler, yanıtlar, yeniden gönderimler ve alıntılar gibi analiz ölçümlerine de erişim sağlayabilecekler.

Ekim 2023’te Instagram başkanı Adam Mosseri, Threads API üzerinde çalıştıklarını ilk kez dile getirdi. Şirket, API’yi Sprinklr, Sprout Social, Social News Desk, Hootsuite ve Techmeme gibi ortaklarla kapalı beta olarak başlattı. O dönemde Chen, API’nin Haziran ayında geniş çapta geliştiricilere açılacağını söylemişti ve şirket bu vaadini yerine getirdi.

Yeni API’lerin çıkışı ile birlikte Meta, geliştiricilerin denemeleri için GitHub üzerinde referans bir açık kaynak uygulaması da yayımladı. 2023 yılı, Twitter (şimdi X) ve Reddit gibi sosyal ağların API erişimlerini kısıtlaması veya kapatması nedeniyle üçüncü taraf geliştiriciler için zorlu geçti.

Ancak Mastodon ve Bluesky gibi merkezi olmayan sosyal ağlar, daha geliştirici dostu bir yaklaşım benimsedi. Threads ’in 150 milyondan fazla kullanıcıya sahip olması ve API ile entegrasyonu, üçüncü taraf geliştiricilere büyük sosyal medya deneyimleri oluşturma şansı veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir