DEVA Partisi’nden anayasa çıkışı: İktidarın talepleri bizde karşılık bulamayacak

DEVA Partisi Ankara Milletvekili İdris Şahin, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un başlattığı yeni anayasa görüşmelerine ilişkin, “15 milletvekiliyle DEVA Partisi olarak bizden iktidarın bu talepleri karşılık bulamayacaktır” dedi.

AA’nın haberine göre, Şahin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmasının anayasal hakların ihlali olduğunu belirterek, “Taksim Meydanı’nı özgürleştirmek, Taksim Meydanı’nda etkinliklerin yapılmasını sağlamak iktidarın olmazsa olmaz göreviydi” diye konuştu.

TBMM Başkanı Kurtulmuş’un yeni anayasa görüşmeleri kapsamında gerçekleştirdiği ziyaretleri hatırlatan Şahin, “TBMM Başkanı sıfatıyla bu ziyaretleri gerçekleştiriyorsa bir usul vardır TBMM’de; ya grubu en fazla sayıdaki siyasi partiden başlarsınız ya da en azdan başlayıp iktidar partisinde sonlandırırsınız görüşmeleri” değerlendirmesinde bulundu.

‘GÜNDEM DEĞİŞTİRMEYE MATUF TURLAR’

İdris Şahin, yeni anayasa görüşmelerinin gündem değiştirmeye matuf turlar olduğunu ileri sürerek, “Turpun büyüğünün heybede olduğu, ne yapmak istediklerini, anayasa içeriğinde ne arzu ettiklerini önümüzdeki süreç içerisinde kamuoyuyla paylaşacakları noktasında bir kanaatim var. İşin özünü bugün konuşmayacaklar, bugün sadece zarfı konuşacaklar” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARIN DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAK UTANÇ OLUR’

“Millet sofrasına ekmek götürmekte zorlanırken iktidar değirmenine su taşımanın muhalefet açısından bir utanç olacağını” söyleyen Şahin, “15 milletvekiliyle DEVA Partisi olarak bizden iktidarın bu talepleri karşılık bulamayacaktır” dedi.

ALİ ERBAŞ YANITI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kullandığı makam aracına ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Şahin, “Cuma vaazlarında tasarruf telkin ediyorsanız ilk önce sizin uygulamanız gerekir” ifadelerini kullandı.

Şahin, TBMM dahil olmak üzere kamu kurumlarında samimi bir şekilde tasarruf yapılmadığını vurguladı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir